Elérkeztünk a tárolással kapcsolatos kérdéskörhöz. A konyhát illetően (is) sokan úgy gondoljuk, hogy az új konyha elkészülte után a bepakolásnál, az eszközök rendezgetésénél ráérünk majd a tárolás kérdésével foglalkozni. Ám ez bizony nem így van! Ugyanis ha így teszünk, akkor igen csak sok kellemetlen pillanatot és kényelmetlenséget szerezhetünk magunknak.
Még mindig sokan az esztétikus, harmonikus és ízlésünknek megfelelő stílus kialakítását kapcsoljuk a lakberendezés kifejezéshez és sokszor a konyhatervezéshez is, igen helytelenül. A stílus kialakítása ugyanis már csak a jéghegy csúcsa! A lakberendezésnek és benne a konyhatervezésnek is a legfontosabb és alapvető feladata, hogy praktikus, használható tereket hozzon létre, ahol mindennek meg van a maga helye és funkciója! Éppen ezért a tárolás kérdése mindenütt a lakásban, és természetesen a konyhában is egy sarkalatos pontja a tervezésnek.
Forrás: pinterest.com
Ám mit is tárolunk pontosan a konyhánkban? Vegyük most sorra.
1. Edények, konyhai eszközök, konyhai kiegészítők....(főzés, sütés, étkezés eszközei)
2. Kis konyhagépek (daráló, turmixgép, robotgép, kávégép stb.)
3. Egyéb tárgyak (fólia, szalvéta, konyhai textilek, műanyag zsákok, olló, gyufa stb.)
4. Élelmiszerek - amelyek hűtést igényelnek
5. Élelmiszerek - amelyek nem igényelnek hűtést
6. Hulladékok (háztartási, papír, üveg, műanyag)
7. Takarítóeszközök, tisztítószerek (porszívó, seprű, lapát, felmosóvödör stb.)
8. Göngyölegek (tojástartók, dobozok, rekeszek stb.)
9. Egyéb nagyobb méretű eszközök (gyúródeszka, létra, vasalódeszka stb.)
A felsoroltak szerint nézzük meg a konyhai eszközeinkről összeírt listánkat, és egészítsük ki amennyiben szükséges. Mérjük fel az eszközök mennyiségét és nézzük meg pontosan azok helyigényét is.
Azt is nézzük meg, hogy ezen eszközök, élelmiszerek mindegyikének a konyhában kell-e helyet biztosítanunk vagy esetleg bizonyos eszközök, élelmiszerek tárolását meg tudjuk oldani máshol is - pl. kamrában, külön étkezőben, esetleg egyéb tárolóhelyen.
Nyilván, ha se kamránk, se külön étkezőnk, se egyéb tároló felületünk nincs, akkor a fenti eszközök, élelmiszerek tárolására a konyhában kell megoldást találnunk. Ebben az esetben mindenképpen szükségünk lesz kamraszekrényre!
Ami a tárolást illeti tárolhatunk alsó szekrényekben, felső szekrényekben, kamraszekrényekben, nyitott polcokon, különböző falra szerelhető síneken, kampókon. Az alsó szekrények, kamraszekrények tekintetében vannak polcos, fiókos, rácsos megoldások, amelyek közül választhatunk. A fiókos szekrények praktikusabbak hagyományos társaiknál, főleg ha belső rendszerezővel vagy rácsos kialakítással is el vannak látva, így használatukkal garantált a rend és az áttekinthetőség, ám sajnos ezek a megoldások, mindig jelentősen többe is kerülnek, mint a normál polcos kialakítású társaik. Persze azért, nem kell lemondani róluk, akkor sem, ha nincs rá jelenleg keretünk, hiszen külön szerelvényként is kaphatóak az ilyen megoldások, így némelyik típusát, később is beépíthetjük meglévő szekrényünkbe.
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: pinterest.com
Az alsó és kamraszekrények mennyiségét a konyha alapterületének nagysága határozza meg, a felső szekrények esetén azonban már szabadabb a kezünk, hiszen amíg a belmagasság engedi a felső szekrény addig terjeszkedhet, és akár körbe vezethető az egész helyiségen is. Felső szekrények esetén a polcos belsőtér a leggyakoribb kialakítás, azonban itt is léteznek kihúzható rácsos megoldások is. Természetesen a felfelé való terjeszkedés jár némi kényelmetlenséggel az eszközök hozzáférését illetően. Erről már beszéltünk, és ergonómiailag sem ez a legjobb megoldás ezt ne feledjük! Ám vannak helyzetek, amikor a hely szűkén csak így tudunk segíteni. Ez a fajta megoldás egyébként kis, normál és nagyméretű konyhákban is alkalmazható.
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: stadshem.se
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: alvhemmakleri.se
Forrás: alvhemmakleri.se
Látványos a nyitott polcokon való tárolás is, ezt is alkalmazhatjuk alul és felül egyaránt, vagy önálló polcos szekrény beállításával, kialakításával is. Ha kisgyerek vagy állat is van a családban, akkor az ő elérési magasságukig lehetőleg semmit se tároljunk nyitott felületen. Ha a konyha egyben van a nappalival, akkor is érdemes kerülni a nagyobb nyitott felületek alkalmazását.
Vigyázzunk azonban arra, hogy a nyitott polcokon való tárolást nem mindegyik stílusirányzat bírja el egyenlő mértékben! Na és persze arra is ügyeljünk, hogy ne feledkezzünk meg a rendszeres portörölgetéséről se, ugyanis eme kevésbé kellemes tevékenység a nyitott elemek és így tartott eszközök esetén jóval sűrűbben ajánlott, mint zárt megoldásoknál.
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: stadshem.se
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
A munkafelületet minden esetben csak mértékkel használjuk tároló felületként! Kis konyhák esetén pedig néhány apróságot kivéve semmit ne tároljunk a munkapulton! A konyhai gépeket sem!
Törekedjünk a konyhai gépeket beépíteni, vagy egyéb nyitott vagy zárt konyhai elemben elhelyezni. A kisebb kiegészítőket, eszközöket pedig próbáljuk inkább a falra függeszteni. Erre manapság már számos sínes fali panel, rúd, kampó stb. áll rendelkezésünkre.
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: pinterest.com
Forrás: potterybarn.com
Forrás: potterybarn.com
A hulladék tárolására is gondoljunk a konyhatervezés előtt és alatt! Manapság amikor többnyire szelektív gyűjtjük a hulladékot, a különböző típusú hulladékok tárolási módjára is jobban ügyelnünk kell.
Forrás: pinterest.com
A tárolás tehát a konyhatervezés egyik legfontosabb kérdése, ne vegyük félvállról. Magukon a tároló elemeken kívül még számos egyéb kisebb tároló eszköz is rendelkezésünkre áll, amelyekkel a belső terekben rendszerezhetünk. Valamint számos olyan kisebb tároló eszköz is van, amelyeknek a nyitott térben nemcsak a rendszerezés a feladatuk, hanem dekorálnak is. Ezekkel majd később foglalkozunk.