A konyhatervezéssel kapcsolatos sorozatunkban legutóbb a konyhaformáknál tartottunk és az egysoros konyha előnyeivel és hátrányaival ismerkedhettünk meg. A sorozatot továbbra is a konyhaformákkal folytatjuk, ugyanis van belőlük még néhány szemrevaló típus.
Most a kétsoros konyhával foglalkozunk, melyek leginkább a hajókonyhát jutattják az ember eszébe, ahol szinte minden egyhelyből elérhető, praktikusan rendezett és kézre áll.
Éppen ezért nem véletlen, hogy sok étterem, és sok profi séf is ezt a konyhaformát használja és kedveli leginkább. Ebből persze már könnyen kikövetkezhetjük, hogy az előnyei sokkalta jeletősebbek ennek a formának, mint a hátrányai. Nézzük a konkrétumokat.
Előnyök:
- Több és nagyobb munkafelület alakítható ki, mint egy egysoros konyha esetén, kisméretű konyháknál ez pedig nagy előny.
- Jelentősen megnövelhető ezzel a kialakítással a tároló kapacitás, főleg ha az egyik oldalra csak kamraelemeket helyezzünk (ez esetben ugyan plusz munkafelületet nem kapunk, de növelni tudjuk a tárolóhelyet, amennyiben leginkább arra van szükségünk).
- A munkazónák és tároló funkciók profi megtervezésével a megtett utak hossza teljesen minimálisra csökkenthető, valóban megoldható tehát, hogy szinte karnyújtásnyira legyen minden szükséges eszköz.
- Gyors és hatékony munkavégzést tesz lehetővé.
Hátrányok:
- Hátrányként leginkább az szokták felhozni ellene, hogy használójának 180 fokos fordulatot kell tennie a két konyhasor között, ami igaz is, de természetesen jó tervezéssel, a munkazónák megfelelő elrendezésével ez a "negatívum" is elenyészőre csökkenthető.
- Másik hátránya lehet még, hogy kisebb változatai csak egyszemélyes munkavégzést tesznek lehetővé, tehát ez a konyhaforma nem igazán "családi konyha", hanem inkább sütő és főzőhely. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a konyhában tevékenykedő el van zárva a családtól, csupán csak azt, hogy több ember munkavégzés közben akadályozhatja egymást.
Milyen esetekben ideális kétsoros konyhát választanunk?
- Ha valóban egy professzionális sütő és főzőhelyre vágyunk és azt ki is használjuk!
- Ha az étkezést nem kell feltétlenül a konyhában megoldanunk (persze kétsoros megoldás esetén is kialakítható étkezőrész a konyhasorban).
- Kisebb és nagyobb keskeny helyiségekbe, ahol kb. 240-280 cm a két fal közötti távolság, ahová konyhát szeretnénk. Ugyanis ez a legideálisabb méret ahhoz, hogy valóban jól funkcionáljon egy kétsoros konyha, és annak valóban minden előnyét kiélvezhessük. Ha ettől kisebb a helyiség, akkor az egyik oldalra csak keskeny szekrénysort érdemes elhelyezni, hogy megmaradjon az ideális 120 - 140 cm távolság a két sor között.
Az említett 240-280 cm-nél nagyobb szélesség esetén is kialakítható kétsoros konyhaforma, viszont számolnunk kell azzal, hogy a két konyhasor közötti távolság növelésével arányosan a megtett utak száma is növekedni fog. Ilyen esetekben jó a munkazónákat teljesen egy oldalra tervezni (akár egy egysoros konyha esetében), és a szemközti elemeket tárolásra, valamint egyéb munka vagy lerakó felületként használni. A hátrány mellett viszont előnye is van a nagyobb távolságnak, mert így egyszerre többen is tudunk a konyhában tevékenykedni, anélkül, hogy folyton egymásba botlanánk, vagy egymást kellene kerülgetnünk, sőt akár étkezőként is funkcionálhat a helyiség.
Fotók - alvhemmakleri.se, stadshem.se, perjansson.se, esny.se, pinterest.com
Kétsoros konyhaformát kialakíthatunk különálló helyiségben, esetleg csatlakozhathatjuk az étkezőhőz, vagy a lakótérhez is igényeinknek megfelelően.
Folyt.köv.