Az október 4-i Állatok Világnapja alkalmából, most következzen néhány gondolat és jó tanács a már kutyatartó és leendő kutyatartó gazdik számára, hogy mi mindenre érdemes oda figyelnünk a konyhában kutyánk biztonsága érdekében. Nos, ha nem azon elszánt falkavezér gazdák táborát gyarapítod, akik a kutya tartózkodási helyét a lakásban a kb. 2 - 4 m² -es előszobába jelölik ki, hanem valódi családi kutyát nevelsz, aki használhatja a családi helyiségeket köztük a konyhát is, akkor bizony szükséged lesz néhány óvintézkedésre és némi odafigyelésre.
Ha van, vagy volt már kutyád, akkor tudod, hogy a kutya ott érzi igazán jól magát, ahol te tartózkodsz éppen. A lakás helyiségeit tekintve pedig a családi kutyánál a konyha bizony kiemelt helyen szerepel, hiszen itt nemcsak a szeretett gazdi, hanem egyúttal a finom falatok közelében is lehet. Ráadásul nagyon sok családi kutya számára ez az etetés-itatás helyszíne, sőt egylégterű konyha-étkező-nappali esetében akár a kutya pihenő helye is itt kerül elhelyezésre.
Amit elsőként fontos kihangsúlyozni, hogy a kutya, akár csak egy kisgyerek szeret folyton láb alatt lenni, a semmiből hirtelen feltűnni - ami a konyhában sajnos járhat némi veszéllyel rád és kutyádra nézve is. Ha véletlenül a farkára vagy a lábára lépsz mikor lábatlankodik, az még a kisebbik rossz, ami történhet.
Nézzük a komolyabb veszélyeket pl. nagyobb sérülést okozol neki, megbotllasz benne és te sérülsz, a kutya is sérül, ráejtesz valamit, leforrázzod, ráfröccsen a forró olaj, megeszik valamit, amit nem kellene.....
Természetesen ezeket a komolyabb veszélyeket neveléssel, következetességgel és némi odafigyeléssel könnyen megelőzheted annak érdekében, hogy mindenki jól érezhesse magát a konyhában. A kutya ugyanis megtanítható arra, hogy kérésre odébb menjen, vagy menjen a helyére, ahol nincs láb alatt. Részedről is hamar rögződnek a körültekintés mozdulatait, és mielőtt leemeled a forró vizes fazekat és a mosogató felé sietsz vele reflexszerűen nézel körbe, hogy nincs-e nehezítő tényező a láthatáron.
Persze létezik más megoldás is a lábatlankodás elkerülésére. Külön álló konyha esetében ugyanis kizárhatod a kutyát a konyhából, és így elejét veheted a problémáknak (azt azért hozzá kell tennem, hogy a nevelés ebben az esetben is fontos). Valamivel kutyabarátabb megoldás lehet egy biztonsági rács/ajtó felszerelése a konyha bejáratánál, melynek segítségével a főzés és sütés idejére kizárhatod kedvencedet a konyhából úgy, hogy az ne legyen láb alatt, de nem is szeparálod így el teljesen, azaz szemmel tarthat téged és az izgalmas konyhai folyamatokat.
Amire érdemes figyelned még:
- Egy kutyabarát konyhában kerüld a nyitott elemek használatát különösen a kutya számára elérhető magasságokban. Az alsó szekrények minden esetben legyenek zártak, nagyobb kutyák esetében a gyerekzárak is jó szolgálatot tehetnek.
- Ne legyen nedves vagy olajos a padló - ez nemcsak csúszás veszélyes, de kutyád széthordhatja azt a lakás más részeibe is, az olajos tappancs pedig kevésbé mutat jól a szőnyegen vagy a kanapén.
- Ne tárolj ételt, élelmiszereket olyan helyeken, amihez hozzáférhet a kutya. Olyan élelmiszereket pedig különösen ne, amelyek mérgezőek vagy veszélyesek lehetnek számára. Ügyelj arra is, hogy a főzési előkészületeknél se kerüljön olyan falat a földre, mely károsíthatja kutyád egészségét. (Mérgező ételek, tiltott ételek)
- A mosó és tisztítószereket, egyéb kemikáliákat mindig zárt ajtó mögött tartsd!
- A háztartási hulladék tárolását szintén zárt ajtó mögött, a kutya számára hozzáférhetetlen helyen oldd meg!
- Sütő, mosogatógép, hűtő és konyhaszekrény ajtót soha ne hagyd felügyelet nélkül nyitva!
- Nagyobb testű kutyák esetén a pulton se hagyj semmilyen ételt, élelmiszert, veszélyes tárgyat ugyanis sosem lehet tudni...
- Ez igaz az étkező asztalra is! Soha ne hagyj rajta felügyelet nélkül terítéket, ételt, élelmiszert, gyümölcsöt - ehhez ugyanis a nagyobb testű kutyák mellett a székre felugorva a kisebbek is könnyedén hozzáférhetnek. A sutyiban elorozható csábító falatoknak pedig a szuper jól nevelt kutyák sem tudnak ellenállni...
Ha a fent leírtakra odafigyelsz, akkor sok-sok örömöt fog okozni a konyhában való együttlét gazdinak és kutyának egyaránt.
Fotók: pinterest.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.